Пореска управа Републике Српске је у првом кварталу ове године на рачун јавних прихода РС прикупила 924,7 милиона марака, што је за 170,7 милиона КМ или 23 одсто више у односу на исти период претходне године, уз наставак значајног раста прихода у апсолутно свим сегментима.
Посматрајући ове показатеље, а посебно значајан раст прихода по основу доприноса, али и пореза на доходак и добит, може се закључити да је у Републици Српској у овој години дошло до повећања привредне активности, али истовремено и до повећања плата и броја запослених, који је на рекордном нивоу.
Доприноси су у прва три мјесеца ове године наплаћени у износу од 530 милиона КМ, што је за 85,5 милиона КМ или 19 одсто више него у истом периоду претходне године, при чему је наплата доприноса за Фонд ПИО већа за 22 одсто, за Завод за запошљавање већа је за 19 одсто, за Фонд дјечје заштите се биљежи повећање од 20 процената, док је наплата доприноса за Фонд здравственог осигурања већа за 14 процената.
Директни порези су у посматраном периоду ове године наплаћени у износу од око 260,1 милиона КМ, што је за око 65,9 милиона марака или 34 одсто више него у прва три мјесеца претходне године. Највећи раст је остварен код пореза на добит који је наплаћен у износу од око 168 милиона марака, што је за 38,2 милиона КМ или 29 одсто више него у периоду јануар-март 2022. године. Поред тога, веома значајан раст наплате код директних пореза биљежи и порез на доходак, који је наплаћен у износу од око 85,2 милиона марака, што је за 27 милиона марака или 47 процената више у односу на упоредни период, а што је директан индикатор раста броја запослених, већих плата, али и раста привредне активности. Такође, у првом кварталу ове године, забиљежен је и раст наплате прихода по основу пореза на непокретности, и то за 15 одсто у односу на први квартал 2022. године.
Код осталих јавних прихода, у прва три мјесеца наплаћено је 134,6 милиона КМ, што је за 19,3 милиона КМ или 17 одсто више у односу на исти период 2022. године. Када је у питању ова група јавних прихода, настављен је раст наплате по основу казни и накнада за приређивање игара на срећу од девет, односно 33 процента, док је наплата такси и накнада већа за један одсто, а прихода по основу концесионих накнада за више од 10 милиона марака.
Што се тиче само марта ове године, наплата је износила чак 412,1 милиона КМ, што је за око 87 милиона марака или 27 процената више него у истом мјесецу прошле године, при чему је наплата директних пореза већа за 40 одсто, доприноса за 18 одсто, а осталих јавних прихода за 23 процента.