За четири мјесеца прикупљено укупно 1,209 милијарди КМ: Наплата јавних прихода већа за 174 милиона КМ

Пореска управа Републике Српске је у прва четири мјесеца ове године на рачун јавних прихода РС прикупила 1,209 милијарди марака, што је за 174 милиона КМ или 17 одсто више у односу на исти период претходне године

Према овим подацима, наплата јавних прихода Републике Српске је наставила значајан раст у апсолутно свим сегментима, посебно када су у питању доприноси, те порез на добит и доходак, што показује да је у Републици Српској у овој години настављен раст привредне активности, који прати повећање плата и броја запослених.

Тако су доприноси у прва четири мјесеца ове године наплаћени у износу од 704,2 милиона КМ, што је за 96 милиона КМ или 16 одсто више него у истом периоду претходне године, при чему је наплата доприноса за Фонд ПИО већа за 18 одсто, за Завод за запошљавање већа је за 17 одсто, за Фонд дјечје заштите се биљежи повећање од 17 процената, док је наплата доприноса за Фонд здравственог осигурања већа за 12 процената.

Директни порези су у посматраном периоду ове године наплаћени у износу од око 332,8 милиона КМ, што је за око 58,6 милиона марака или 21 одсто више него у прва четири мјесеца претходне године. Највећи раст је остварен код пореза на доходак који је наплаћен у износу од 114,5 милиона КМ, што је за 31 милион КМ више него у прва четири мјесеца 2022. године. Истовремено, значајан раст наплате код директних пореза биљежи и порез на добит, који је наплаћен у износу од око 206,6 милиона марака, што је за 25,3 милиона марака или 14 процената више у односу на упоредни период. Поред тога, у прва четири мјесеца забиљежен је и раст наплате прихода по основу пореза на непокретности, и то за 2,2 милиона КМ у односу на упоредни период.

Код осталих јавних прихода, наплата је износила 172 милиона КМ, што је за 19,4 милиона КМ или 13 одсто више у односу на исти период 2022. године. Када је у питању ова група јавних прихода, настављен је раст наплате по основу казни и накнада за приређивање игара на срећу од четири, односно 35 процената, док је наплата прихода по основу концесионих накнада већа за 10,3 милиона марака.

Што се тиче само априла ове године, наплата је износила 284,4 милиона КМ, што је за 3,3 милиона марака више него у истом мјесецу прошле године.

Потребна вам је помоћ ?

Молимо контактирајте нас путем испод наведеног броја телефона или имејл адресе.

+387 51 332 300
kontakt@poreskaupravars.org

Посљедње новости

За пет мјесеци прикупљено готово милијарду и по КМ јавних прихода Српске: Наплата доприноса већа за 118 милиона КМ
4. јуна 2023.
Директор Маричић у Теслићу учествује на 17. Симпозијуму о корпоративном управљању
18. маја 2023.
Директор Маричић присуствује “Јахорина економском форуму 2023.”
28. априла 2023.
Директор Маричић одржао састанак са делегацијом Савеза синдиката РС
19. априла 2023.

Посљедња обавјештења

Правилник о начину и поступку утврђивања вриједности имовине, прихода физичког лица и издатака за приватне потребе физичког лица
8. јуна 2023.
Правилник о начину и поступку вршења претходног поступка и поступка контроле
7. јуна 2023.
Нови Образац 1002 – Мјесечна пријава пореза по одбитку
16. маја 2023.
Исправка Правилника о измјени Правилника о облику и садржају пореских пријава и пореске картице
3. маја 2023.