Настављен позитиван тренд из претходног периода: Наплата јавних прихода у јануару већа за 25 одсто

Пореска управа Републике Српске је у јануару ове године на рачун јавних прихода РС прикупила око 240 милиона марака, што је за 48,3 милиона КМ или чак 25 одсто више у односу на јануар претходне године.

Посматрано по појединим групама јавних прихода, евидентно је да је процентуални раст забиљежен у апсолутно свим сегментима, па је тако наплата директних пореза у јануару већа за 40 одсто, доприноса за 24 одсто, а осталих јавних прихода за 15 одсто, у односу на јануар 2022. године.

Доприноси су у јаунару ове године наплаћени у износу од 166,9 милиона КМ, што је за 32,7 милиона КМ више него у истом мјесецу претходне године, при чему је наплата доприноса за Фонд ПИО већа за 35 одсто, за Завод за запошљавање већа је за 25 одсто, за Фонд дјечје заштите се биљежи повећање од 26 процената, док је наплата доприноса за Фонд здравственог осигурања већа за седам процената.

Директни порези су наплаћени у износу од око 40 милиона КМ, што је за 11,3 милиона марака или чак 40 одсто више него у јануару претходне године. Највећи раст је остварен код пореза на доходак који је наплаћен у износу од 23,1 милиона марака, што је за 9,7 милиона КМ или 73 одсто више него у јануару 2022. године. Поред тога, значајан раст наплате код директних пореза биљежи и порез на добит, који је наплаћен у износу од око 15 милиона марака, што је за 11 одсто више у односу на упоредни период.

Код осталих јавних прихода, у јануару је наплаћено 32,8 милиона КМ, што је за 4,2 милиона КМ или 15 одсто више у односу на исти мјесец 2022., уз наставак раста наплате прихода од казни и накнада за приређивање игара на срећу од 24, односно 31 проценат, док је наплата такси и накнада већа за 11 одсто.

Будите у току са посљедњим новостима!

Пријавите се на наш систем за обавјештавање. Пријаву можете отказати у било ком тренутку.


Потребна вам је помоћ ?

Молимо контактирајте нас путем испод наведеног броја телефона или имејл адресе.

+387 51 332 300
kontakt@poreskaupravars.org

Посљедње новости

Значајан искорак у међународном позиционирању наше институције: Пореска управа постала члан Извршног савјета IOTA
18. јун 2025.
Пореска управа Републике Српске започела појачане контроле широм Српске: Због рада на црно у Требињу написано 164.000 КМ казни
17. јун 2025.
Директор Маричић учествовао на Самиту министара финансија, гувернера и директора пореских управа земаља региона
14. јун 2025.
У периоду јануар-мај ове године на рачун јавних прихода Републике Српске прикупљено 1,823 милијарде КМ: Петомјесечна наплата већа за 100 милиона КМ
3. јун 2025.

Посљедња обавјештења

Правилник о извршењу мјере забране обављања дјелатности
13. јун 2025.
Проширена листа дјелатности код којих је могуће користити електронски фискални уређај који комуницира са виртуелним процесором фискалних рачуна за комуналне дјелатности
23. мај 2025.
Обавјештење за пореске обвезнике – Закон о измјени Закона o отпису потраживања
11. април 2025.
Листа дјелатности код којих је могуће користити електроснки фискални уређај који комуницира са виртуелним процесором фискалних рачуна
27. март 2025.